Dzień dziecka. Czyli jak wychować, żeby nie popsuć.

Ostrożnie przede wszystkim, bez przesadnego zadęcia i bez pośpiechu.

Bo o ile pierwsza część mojego życia upłynęła pod hasłem „im szybciej tym lepiej”, tak druga połowa, ta aktualnie trwająca, zainaugurowana macierzyństwem, przekonała mnie o prawdziwości i głębokim sensie maksymy, że „im wolniej tym szybciej”.  Sprawdza się z porządkami, prasowaniem, pakowaniem, planowaniem zajęć … Z wychowywaniem dzieci również.

A poza tym z wielką cierpliwością, czułością i autentycznym zainteresowaniem.

O wychowaniu napisano i powiedziano już tyle, że cokolwiek od siebie dodam, będzie i tak jedynie istniejących już prawd powtórzeniem, dlatego powiem krótko i bez zadęcia. Chciałabym wychować Testerów tak, żeby niczego się w życiu nie bali. Żeby owszem, czuli respekt – przed ogniem, wodą i złem, w jakiejkolwiek postaci je w życiu spotkają, ale żeby nie był to lęk, który odbierze im umiejętność sensownego działania. Chciałabym, żeby nauczyli się czerpać radość ze wszystkim sfer życia – ze sportu, ze sztuki oraz z obcowania z ludźmi. Żeby umieli się przyjaźnić oraz z mądrością wchodzić w spory. Żeby potrafili się dzielić, ale też walczyć o swoje. Żeby wiedzieli co lubią i dokąd w życiu idą. No i żeby w epoce nowoczesnych metod wychowania znali też prastare zasady – szacunek dla ludzi oraz posłuszeństwo tam, gdzie jest ono wskazane.

A poza tym – bo jakieś życzenia też wypada im dziś złożyć – życzę Testerom z okazji Dnia Dziecka, który tak naprawdę mają i tak codziennie, zdrowia i nieustającej radości z życia. Żeby się często dziwili i sporo pytali. I przede wszystkim, żeby zawsze się kochali i trzymali razem. Do końca świata i o jeden dzień dłużej.

Szczęśliwego Dnia Dziecka wszystkim dzieciom !

IMG_20160424_173143.jpg

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s