Zabytkowym tramwajem przez Gdańsk …

wyruszyliśmy pewnej słonecznej soboty.

Nie bez pewnych trudności, bo nie tylko my wpadliśmy na taki pomysł spędzenia czasu i dostanie się do tramwaju było nie lada wyzwaniem. O zajęciu jakiegokolwiek miejsca siedzącego mogliśmy tylko pomarzyć, ale na szczęście poratowali nas stojący obok współpasażerowie robiąc trochę wolnego miejsca tak, że mogliśmy usadowić naszych małych podróżników na tylnym kokpicie tramwaju.

www.gdansk.pl_61601Fot. Jerzy Pinkas / http://www.gdansk.pl

Sam tramwaj typu N z 1952 r. to już atrakcja sama w sobie, a dość hałaśliwy [na zakrętach] przejazd ulicami Gdańska aż do Nowego Portu i machanie zainteresowanym przechodniom to dla małych podróżników wielka radość.  Przejazd w jedną stronę trwa ok. 25 minut, żadnych przystanków po drodze, przerwa na zwiedzanie Latarni Morskiej (pasażerowie zabytkowego tramwaju mogą zwiedzić obiekt w cenie biletu ulgowego) to ok. 45 minut (o godz. 12 dodatkowa atrakcja w postaci „spadającej kuli czasu”), a potem podróż powrotna tym razem przez Brzeźno i Wrzeszcz Dolny.

IMG_20150712_114853

Tramwaj (linia N/Tram Tour) rusza z przystanku Brama Wyżynna w centrum Gdańska dwa razy dziennie w każdą sobotę i niedzielę wakacji, o godzinie 11:07 i 13:07. Cała wycieczka zajmuje około 2 godzin. Opcja dla bardziej zaawansowanych i spragnionych przygód – zamiast wracać z Nowego Portu tramwajem, można załapać się na tramwaj dla odmiany wodny i ruszyć stamtąd w kierunku dowolnie obranym.

ulotka_tramtour_2015Źródło: http://www.gdansk.pl

Koszt wycieczki – minimalny (bilet normalny w obie strony 6 zł, ulgowy 4,50 zł, a rodzinny – 2 os. dorosłe + 3 dzieci to koszt 15 zł; dzieci do lat 4 – bezpłatnie) plus własny prowiant, bo w okolicach latarni punktów gastronomicznych próżno szukać. W wycieczce każdorazowo uczestniczy przewodnik miejski PTTK, który przybliża historię Gdańska i odpowiada na pytania.

Moi „testerzy” pomysł wycieczki tramwajowej przyjęli z entuzjazmem, w czasie jej trwania byli grzeczni i wszystkim szczerze zainteresowani, a czas jej trwania był akurat taki, że nawet nie zdążyli jeszcze zacząć marudzić. W przyszłym roku na pewno też się wybierzemy.

Na podobnych zasadach można podróżować także zabytkowym autobusem Jelcz 043 (popularny „ogórek”).

54693_big Źródło: http://www.gdansk.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s